Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wspinaczem, czy nie, wielu podróżników marzy o wspinaniu się na pozornie nieosiągalne szczyty Himalajów. Połączenie wysokości i kultury jest niezwykłe! Wiele osób dąży do udowodnienia sobie, że potrafią wejść tam gdzie większość z nas nigdy nie wejdzie. W każdym razie ważne jest, aby pamiętać, że trekking w jakiejkolwiek części Himalajów to nie spacer w parku, a poważna wyprawa. Jeśli więc marzysz o wspinaniu się na ośnieżone góry Himalajów, ale nie wiesz jeszcze dokładnie od czego zacząć, to zebraliśmy kilka cennych informacji od doświadczonych wspinaczy przedstawionych poniżej.

Mount Everest. Największa góra na świecie

1. Wybranie odpowiedniej ścieżki wyprawowej!

Nepal znajduje się we wszystkich pięciu strefach klimatycznych, a im wyżej, tym zimniej. Pięć stref klimatycznych to:

  1. tropikalna i subtropikalna
  2. umiarkowana
  3. zimna
  4. subarktyczna
  5. arktyczna

Trudności we wspinaniu zaczynają się kiedy robi się zimniej. Dodatkowo im wyżej i zmniej tym ryzyko hipotermii oraz choroby wysokościowej zdecydowanie wzrasta. Z drugiej strony mamy do wyboru około 150 tras trekkingowych. Każda z nich może być dopasowana do naszych preferencji klimatycznych i zabytków, które towarzyszą każdej z nich. Strefa tropikalna i subtropikalna będzie zawierała wiele roślin, zwierząt domowych i małych wiosek. Im wyższy poziom, tym mniejsza będzie populacja, a także życie roślin i zwierząt będzie ograniczone. Strefa arktyczna będzie wyglądać jałowo, przedstawiając widok śniegu i skał. Strefa arktyczna to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych wspinaczy. Jednocześnie jest to strefa najbardziej pożądana mimo swojej jałowości. Niewielu z nas odwiedziło strefę arktyczną, np. szczyt Everestu. Jeśli chcesz podjąć się takiego wyzwania weź pod uwagę, że to bardzo niebezpieczne.

las tropikalny w nepalu

2. Przygotuj budżet.

Budżet to podstawowy czynnik wyprawowy. W zależności od wysokości budżetu zobaczysz czy stać cię na samotną wyprawę czy będziesz musiał dołączyć do grupy wyprawowej. Zaplanuj na jaką górę lub przełęcz chcesz wejść i ile dni może to tobie zająć. Do swojej kalkulacji dołącz informacje o ew. przewodniku, o jedzeniu, o zakwaterowaniu, o transporcie, o ew. tragarzch i napiwkach dla nich, a nawet drobnymi prezentami dla mieszkańców gościnnej wioski. Pamiętaj, żeby zawsze mieć rezerwowe środki potrzebne na tzw. wszelki wypadek. Podczas trekkingu w takich pasmach jak Himalaje należy zawsze przygotować się na najgorsze z przypadków. Dlatego koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu. Dzięki niemu hospitalizacja nie będzie kosztowała ciebie tysięcy złotych. Dodatkowo być może w cenie ubezpiecznia będzie wchodził transport samolotem do bardziej specjalistycznych placówek medycznych. A być może nawet ewakuacje z góry w razie poważnego wypadku np. helikopterem. Musisz zachować najwyższy poziom zabezpieczenia swojego życia!

 

3. Test twojej wytrzymałości fizycznej.
Zamyślony człowiek stojący na górskim szlaku

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do długiej wyprawy jest wcześniejsze zadbanie o kondycje naszego ciała! Ale jak? Stety, niestety trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Planując wyprawę, będziesz już wiedział, jak długo potrwa Twoja wędrówka i ile dni będziesz maszerował. Podejmij próbę realizacji swojego planu podróży w domowych warunkach. Zacznij od długich spacerów co drugi dzień. A póżniej zacznij robić to codziennie. Co więcej, musisz pamiętać o prawidłowym ustawianiu stopy. Ułożenie ciężaru na pięcie, a następnie przesuń ciężar na śródstopie i aż do samych palców stóp. To bez znaczenia, gdy idziesz kilka kilometrów. Ale wyobraź sobie, że na stromej górze będzie na ciebie czekać dużo więcej kilometrów. Na koniec spróbuj zabrać ze sobą plecak, aby przyzwyczaić się do noszenia ciężaru na plecach. Zapakuj wodę, batony i napój energetyczny lub w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz w codziennym treningu. W ten sposób zbudujesz siłę nóg i ramion. Powodzenia w ćwiczeniach!

 

To w zasadzie wszystko co będzie Tobie potrzebne we wstępnym planowaniu wyprawy w Himalaje. W następnym artykule porozmawiamy o potrzebnym do wyprawy sprzęcie specjalistycznym. Będzie on niezbędny, żeby przeprowadzać bezpieczne i piekne wycieczki po stromych zboczach największych gór świata. Dzięki temu będziesz mógł rozwinąć swoje horyzonty i zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy niż widzisz go na codzień. Przejdziesz przez drzwi bariery, z której nie ma już powrotu 🙂

Wszystkiego dobrego!